Novosti

priče & događaji

NOĆ ŽELJA

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kol'ko sam samo puta doček'o sabah moleći se đah za ovo, đah za ono…tačno me sad bude stid kakve sam sve gluposti i besposlice od Allaha tražio. Ko kad insan i ne zna šta je za njeg dobro, a šta nije pa zine da mu je ovo i ono, ne misli plaho nadalako neg moli za ono što ga sad svrbi i u duši stišće. Hoće li Hamo položit isprve vozački, jal Merima završit fakultet u roku i sa najboljim prosjekom, hoće li mi odobrit da izbijem onaj ćošak, proširim halu i dogradim još jenu sobu….Sve je to tada izgledalo najvažnije za me na čitavom dunjaluku, a danas samo nešto što je trebalo bit pa je eto i bilo tako da Hamo položi iz trećeg puta, a Merima, rodio je babo, završi sve u roku i bide najbolji student generacije, ko kad je vazda bila hairli i pametna. Dobih i ja dozvolu, al da Bogdo nisam, i proširih ono malo kuće, a komšiji Nazifu zasmeta pa me poče tužakat i ne progovorismo sve dok on ne pade na postelju kad i halalismo jedan drugom. Jazuk u šta nam životi prođoše naslonjeni jedan na drugog.
Dok sam bio mlađi uvijek sam se čudio kad bi neko stariji reci da mu je život prošo sad pa sad, biva začas, a u mene dan nikad proć. Evo, ostarih i sve projde što bi dlanom o dlan, a ja se opet najdoh sam sa Gospodarom u noći želja i praštanja, i prvi put ne umijem ništa poželit neg se napokon predajem sav Allahovoj volji i milosti siguran u njegovo određenje. Amin.

DILEK GECESI

Kaç kere sabahladım, kah bunun için, kah şunun için, kah onun için yalvararak… Şimdi resmen utanıyorum ne kadar saçma sapan ve gereksiz şeyleri Allah'tan istediğim için. İnsan da bilmiyor ki, kendisi için iyi olanı ve iyi olmayanı, ondan sonra, onu da, bunu da isterim diye iştahı kabarır, uzun vadeli düşünmüyor, su an ki can kaşıntısını ve sıkıntısını düşünüyor. Ehliyet mi istiyor, Merima üniversitesini zamanında ve en iyi derece ile bitirecek mi, o köşeyi yıkmam için ruhsat verecekler mi, odayı genişletmem ve bir oda daha ilave inşa etmem için… Bütün bunlar, o zaman bütün dünyanın en önemli şeyleri gibi görünüyordu benim için oysa, bugün sadece olması gereken şeyler önemli, öyle de oldu; Hamo üçüncü denemeden sonra sınavı geçti, Merima ise, babasının kızı, bütün sınavları zamanında verip, en iyi, jenerasyonun birincisi, yılın üniversite öğrencisi oldu çünkü o her zaman hayırlı ve akıllı biriydi. Bende ruhsatı aldım ama keşke almasaydım, o küçücük olan evimi genişlettim fakat, komşum Nazif'i rahatsız etmiş, beni şikayet etmeye başladı ve bir daha da konuşmadık, ta ki, o yatağa düşene kadar, o zaman helalleştik birbirimizle. Yazık, hayatımız neyle geçiyor, birbirimize yaslanarak. Ben gençken, yaşlı birisinin, kendi hayatını anlatırken, hayatının ne kadar bir anda geçtiğini söylediğinde çok şaşırırdım oysa, benimkisi hiç geçmez gibiydi; İşte yaşlandım ve herşey sanki bir çırpıda geçti, ben ise yine Rabb'im ile kendimi buldum, 27.ci gecede, dilek ve af gecesinde mi ne ve ilk defa ne dileyeceğimi bilemiyorum, nihayet, sadece kendimi Allah'ın dilediğine ve rahmetine teslim ediyorum ve O'nun kararından emin olarak. Amin.

Prevela Lejla Šunje

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *